Pack Lunch & Save Money

By February 25, 2016 Main Blog No Comments

Looking for new ways to save money and budget! Eating out is something we all love to do! It is easy, fast, fun, and yummy! Do we really need to be eating out for lunch when we are at work? The answer is no. We can pack a lunch from home. It is more cost efficient and and easier on the waist line. ๐Ÿ˜‰ I personally have always wondered where people get the money to eat out everyday and even if they have the money to do so why is it they choose to spend it there? The cost of eating out is high and poor for your nutrition. Sometimes convenience is not the best route. Buying lunch out can cost anywhere from $5 to $20. Lets say the average person in the “lunch out crowd” spends $10 to buy lunch. For this price you will get a soda, chips and a sandwich. If you made that exact same sandwich at home with a handful of chips and a soda you would be spending all together about $4. In fact I bet you that sandwich tastes even better when you make it fresh from home! The average home made lunch costs us $4. A lunch for $4, that’s a 60 percent savings over our $10 eating out option. If you save $6 a day, five days a week, that’s $30 a week, $120 a month, and almost $1,500 a year. This is just a small example, but you get the point. Is it cheaper? Yes! Packing lunch is more cost efficient and the healthier option. Experiment and try it! :)

http://www.searchamelia.com/wp-content/uploads/2011/01/brown-bag.jpg